Jdu poprvé do školky

Začátek docházky do školky to může být i období obav, se kterými se musí vyrovnat nejen malý školáček. Není se čemu divit, po dlouhé době, kdy dítě bylo denně s vámi, nastane odloučení na několik hodin denně. Přinášíme několik tipů a zamyšlení, které mohou pomoci vám i vašim dětem všechno dobře zvládnout.

Pár rad pro pohodový nástup do školky

• Mluvte s dítětem o tom, jaké je to v mateřské škole, co se tam dělá, přijďte se s ním podívat na prostředí, seznamte se s paní učitelkou.
• Zvykejte dítě na chvíle odloučení, začněte v domácím prostředí. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout, že i když jej opouštíte, vrátíte se.
• Zamyslete se nad tím, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu a obavy rodičů, silně emočně reagují. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do mateřské školy dát chcete, pak byste měli jeho nástup přehodnotit. Případně se v rodině dohodněte, že dítě do mateřské školy bude vodit ten, který s tím má menší problém.
• Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do mateřské školy. Ujistěte ho, že to zvládne, zvýšíte tak jeho sebedůvěru. Aby dítě chodilo do MŠ rádo, musí si k ní vybudovat kladný vztah. Nikdy mu mateřskou školou nevyhrožujte, vyhněte se výhrůžkám typu: „Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne….“.
• Vaše dítě se bude cítit dobře tehdy, když bude mít pocit jistoty. Veďte dítě k samostatnosti, pomůžete mu zbavit se nejistoty. Procvičujte samostatnost zvláště v hygieně, oblékání, jídle. Ujistěte ho o tom, že paní učitelka mu ráda pomůže.
• Promluvte si s paní učitelkou o možnostech postupné adaptace – s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, hrát si s dětmi na zahradě, připojit se na procházce apod.
• Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Paní učitelka vaše dítě brzy uklidní a pomůže mu překonat stesk.
• Komunikujte s paní učitelkou třeba zjistíte, že po hororové scéně při vašem odchodu, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
• Zaklínadlem je pravidelnost a denní rituály. Každý den vstávejte ve stejný čas tak, aby dítě mělo dostatek času se v klidu nasnídat a obléknout se, aby cesta do školky pro něj nebyla zbytečně stresována začátkem vaší pracovní doby. Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy dítě vyzvednete tzn. po obědě, po spaní, po svačině – ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod. Řekněte dítěti, kdo z blízkých osob si pro něj přijde a slib vždy dodržujte.
• Dejte dítěti s sebou něco důvěrného, co mu navodí kontakt s domovem – např. plyšovou hračku.
• Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Dítě je potom nešťastné, ztrácí důvěru a pocit bezpečí a prostředí mateřské školy bude vnímat negativně.
• Za pobyt v mateřské škole neslibujte dítěti odměny. Nepřijme nové prostředí přirozeným způsobem. Pokud den ve školce proběhne v pohodě – pochvalte dítě a motivujte je k dalšímu pobytu.

Co potřebují děti v naší školce:

– přezůvky do třídy (obyčejné papučky s pevnou patou, dětem se lépe nazouvají a při běhu neodpadávají atd. )
– oblečení do třídy (pohodlné, které děti neomezuje v pohybu)
– obuv na pobyt venku
– oblečení na pobyt venku + pokrývku hlavy (Pro přehlednost a lepší orientaci dětí i pedagogů ukládejte oblečení pro pobyt venku do horní přihrádky ve skříňce.)
– kartáček na zuby (a to i v případě, že děti nebudou chodit po obědě spát)
– pyžamo (pokud bude po obědě chodit spát)
– plátěný pytlík do skříňky s náhradním oblečením (tepláky, tričko, ponožky, spodní prádlo a některé případně i dvakrát. „Nehody“ se stávají a nejen těm nejmenším – poleje se, nestihne to na záchod atd.)

– speciálně pro děvčátka: vlastní hřeben + malou zásobu gumiček a sponeček do malé krabičky ve skříňce

Dávejte dětem takové oblečení, které si z větší části zvládnou oblékat samostatně a zároveň nebudou mít strach si ho ušpinit nebo poničit. Je potřeba si uvědomit, že děti vedeme k samostatnosti a velmi často pracujeme s barvami, nůžkami apod. A hlavně to všechno opatřete jménem, protože velmi často dochází k záměně oblečení mezi dětmi navzájem. Pravidelně kontrolujte, zda-li mají děti všechny věci v pořádku.

Sezónní oblečení pro pobyt venku:

PODZIM

Pohodlné sportovní oblečení – mikinu, tepláky, boty na zahradu a pískoviště. Pokrývku hlavy.

ZIMA

Nejlépe oteplovací kalhoty a bundu či kombinézu, zateplené boty, rukavice – palčáky (nepromokavé), čepici, šálu.
+ Náhradní ponožky (punčocháče) do třídy.

JARO Pohodlné sportovní oblečení – mikinu, tepláky, boty na zahradu a pískoviště. Pokrývku hlavy.
LÉTO

Pohodlné sportovní oblečení  – tričko, kraťasy, boty na zahradu a pískoviště. Pokrývku hlavy (šátek či kšiltovka).
+ Opalovací krém.

+ Vlastní ochranou přilbu na kolo! Od jara do podzimu mají děti možnost si na zahradě půjčovat erární odrážedla, kola a koloběžky. Pokud děti přilbu ve školce nemají nebude jim dovoleno na kole apod. jezdit! A to ani v případě, že ráno přijedou do školky na vlastním kole bez přilby. Předcházíme tak vážným zraněním hlavy a dalšímu šíření vší.